După doar câteva zile de la integrarea sa în emisiunea matrimonială, tânărul Mihai a decis să părăsească show-ul. Decizia a venit pe fondul unor dificultăți personale și al unei percepții că nu se regăsește în dinamica programului, situație care i-a afectat emoțional starea în timpul filmărilor.
Ce s-a întâmplat cu Mihai
Prezentatoarea emisiunii, Andreea Mantea, a anunțat schimbarea în cadrul unei ediții difuzate pe 23 iulie. Conform declarațiilor sale, Mihai a comunicat că se simte copleșit și a ales să plece din casă. Momentul în care tânărul s-a ridicat de pe canapea și a părăsit platoul a fost unul neașteptat pentru ceilalți concurenți și pentru producția show-ului.
Andreea a povestit că, după prima plecare, echipa a fost contactată atât de Mihai, cât și de un membru al familiei sale. În cuvintele sale:
„Din păcate, Mihai nu mai este, astăzi, aici, cu noi. A decis să iasă din Casa iubirii. (…) Aseară ne-a spus că nu se regăsea. Mai mult decât atât, după ce am fost sunați de el, ne-a sunat și tatăl lui. Înțeleg că s-a consumat foarte tare Mihai, înțeleg că a plâns și a spus că el nu mai poate să intre în emisiune”.
„Din păcate, Mihai nu mai este, astăzi, aici, cu noi. A decis să iasă din Casa iubirii. (…) Aseară ne-a spus că nu se regăsea. Mai mult decât atât, după ce am fost sunați de el, ne-a sunat și tatăl lui. Înțeleg că s-a consumat foarte tare Mihai, înțeleg că a plâns și a spus că el nu mai poate să intre în emisiune”.
Prezentatoarea a mai precizat că tatăl tânărului a făcut anumite afirmații despre starea fiului său și comportamentul acestuia, observații care au crescut nivelul de îngrijorare în echipă. Aceste dezvăluiri au fost decisive în hotărârea producătorilor de a pune capăt participării lui Mihai, din dorința de a-i proteja sănătatea emoțională.
Reacția celor din emisiune
Concurenții au rămas vizibil confuzi și afectați de plecarea bruscă. Filmările au fost întrerupte pentru scurt timp, iar atmosfera din „Casa” a rămas încărcată de întrebări. Andreea Mantea a explicat că a preferat să nu facă publice detaliile discuției private purtate cu Mihai și cu tatăl său, alegând să păstreze confidențialitatea informațiilor primite.
Imediat după plecare, tânărul nu a așteptat un rămas-bun din partea prezentatoarei: a ieșit în timpul filmărilor, semn că decizia a fost luată într-un moment de reacție emoțională intensă. „A decis să părăsească platoul, întrucât se simțea copleșit de tot ce se întâmpla în jurul său”, a spus Andreea, sintetizând starea de spirit care l-a determinat să renunțe.
Din perspectiva producției, prioritatea a fost și rămâne bunăstarea participanților. Echipa a reacționat rapid la semnalele de alarmă transmise de familie și de concurent, iar măsurile luate au urmărit reducerea riscului pentru starea lui Mihai. Decizia de separare de concurent a fost comunicată public pentru a clarifica situația, fără a divulga însă elemente sensibile din discuțiile private.
În studio și în rândul publicului interesat de emisiune, evenimentul a generat speculații și îngrijorare, dar și discuții despre responsabilitatea producțiilor TV față de participanți. Momentul rămâne unul sensibil pentru cei implicați și a lăsat multe întrebări fără răspuns imediat, pentru că producția a ales să păstreze discrete detaliile personale.